Köha ravi

Haigestumise algul on köha tavaliselt kuiv. Auru tegemine on hea nii kuiva kui ka rögase köha korral.
Auru sissehingamist ehk inhalatsiooni võiks esmase koduse abina proovida nii imikud, lapsed kui ka täiskasvanud. Sobivaks on näiteks keedetud kartulite aur või keedetud vee aur, kuhu on rögase köha korral lisatud luuderohu ekstrakti sisaldavaid tilkasid (1-2 tilka). Ettevaatust väikelastele kuuma veega kausi kohal aurude tegemisel – oma kiirete liigutustega võivad nad kausi endale peale tõmmata ja saada nahapõletusi! Võib ka olla vannitoas, lastes samaaegselt duššist kuumal veel joosta. Hea oleks ööseks panna magamistuppa õhuniisutaja või kauss kuuma veega või asetada radiaatorile niiske rätik.  

Apteekides müüdavate inhlatsiooni aparaatidega on kaasas erineva suurusega maskid. Spetsiaalset maski on lihtsam lapse näo peal hoida ja see on ka ohutum rabeleva lapse korral. Lisaks ei ole maskist tulev aur soe ega põhjusta higistamist ning võib teha ka lapse magamise ajal. Sellise auru tegemine aitab ka nohu ja ninahingamise takistuse puhul, sest niisutab limaskesta. Luuderohu ekstrakti sisaldavate tilkade tilgutamine auruaparaadi vedelikku, aitab röga lahtistada.

Lisaks aurudele on võimalik apteekidest leida ka abistavaid loodusliku toimeainega (nt luuderohuga) röga lahtistavaid ravimeid. Luuderohi on köharavimina hinnatud ravimtaim. Luuderohi muudab röga vedelamaks ning laiendab hingamisteid, mistõttu on ta suurepärane köha leevendaja.

Röga eritumiseks on kasulik juua palju sooja vedelikku.

Ka köha korral on abiks eeterlikke õlisid sisaldavad salvid ja hanerasv rinnalemäärimiseks, samuti sinepiplaastrid. Soovitav on teha sinepipulbriga jalavanne, hoides jalgu vees 10-15 min ning seejärel määrida jalgu hanerasva või vietnami salviga ning panna jalga soojad sokid.

Imikud ja väikelapsed

Imikute puhul võib esmalt ravi alustamiseks proovida aurusid auruaparaadiga. Imikutele võib anda röga lahtistavaid preparaate arsti järelvalvel.
Et vältida üleliigse lima teket (eriti lamamisasendis), mida võib olla raske välja köhida, tuleks peale ravimi manustamist hoida last püstises asendis. Pikaliasendi korral on soovitav panna suur padi selja alla.

Väikelastele ei soovitata anda rögalahtisteid vahetult enne magamajäämist vaid vähemalt 1-2 tundi varem.

Väikelapseeas on sage haigus larüngiit ehk kõriturse. Päeval täiesti terve laps ärkab äkki öösel üles kähiseva hääle ja sageda haukuva köhaga ning tal on raske hingata. Siinkohal on taas aurust kasu.

Suuremad lapsed ja täiskasvanud

Suuremad lapsed ja täiskasvanud võivad köha lahtistamiseks manustada luuderohuekstrakti sisaldavat siirupit, juua teed või mahla köhatilkadega või kasutada lahustuvaid tablette.

Köha korral on alati hea paralleelselt kasutada looduslikke imemistablette (nt Isla), mis leevendavad köhast tekkinud kurguärritust ning seda eriti enne magamajäämist.

Pöörduge arsti poole kui:

• kaasneb hingamistakistus ja õhupuudustunne,
• köha tekib väga järsku või sissehingamine on takistatud ja heliline (võimalik võõrkeha sissehingamine),
• köhaga kaasenvad teised vaevused (palavik, valu rinnus, kõhuvalu),
• köha on haukuv (võib olla võõrkeha hingamisteedes või kõripõletik),
• röga on ebameeldiva lõhnaga, mädane, 
• esineb veriköha,
• köha alla kolmekuusel imikul,
• köha on pikaaegne,
• pikaaegse köhaga kaasneb kaalulangus.