Luuderohi

Vahemerest Ida-Aasiani leidub 15 erinevat luuderohu sorti. Kõnealune harilik luuderohi kasvab meie laiuskraadidel ja selle botaaniline nimetus on Hedera helix Linnè.

Luuderohi „ronib“ oma väikeste kinnituvate juurtega üles mööda seinu, puid ja kaljusid ning võib jõuda enam kui 20 meetri kõrgusele. Talle meeldivad varjulised kohad, ta vajab palju niiskust ja on aastaringselt roheline. Luuderohu taim võib elada 200 või 300 aastat. Leitud on isegi 450 aastat vanu taimi.

Te ei pruugi teada, kui võimas toime on luuderohul. Luuderohi sisaldab efektiivseid koostisaineid, mida nimetatakse saponiinideks ja mida leidub põhiliselt lehtedes. Saponiinide lahustumisel vees moodustavad nad vahu. Nii on nad oma nime saanud ladinakeelsest sõnast „sapo“, mis tähendab seepi.

Nüüdseks on luuderohu efektiivsust teaduslikult tõestatud – pärast pikaajalist varjusolekut traditsioonilises meditsiinis. Peale kõige on ravimiametid tunnistanud luuderohu ekstraktid tõhusateks köharavimiteks.

Ravimi kujul avaldavad luuderohulehtedes sisalduvad saponiinid hingamisteedes järgmisi toimeid:
• rögalahtistav: veeldub bronhides peetunud tihke lima;
• köha leevendav: tänu veeldumisele on lima kergemini ripsmete poolt eemaldatav ja väljaköhitav. Väheneb köhaärritus;
• spasmolüütiline toime: köhaärrituse vähenemisel lõõgastuvad bronhiseintes olevad lihased ja köha rahuneb.

Samuti on tõestatud, et luuderohulehtedes sisalduvad saponiinid on efektiivsed bakterite ja viiruste vastu.

Astma raviks kasutamisel aitab luuderohi hingelduse ja köhahoogude vastu võidelda. Positiivne mõju võib olla ka rögalahtistaval toimel.