Meelespea

  • Puhake võimalikult palju
  • Õhutage tube ja hoidke õhku niiskena
  • Jooge palju sooja vedelikku
  • Tehke jalgadele sooja sinepivanni
  • Palavikku kuni 38,5ºC pole vaja alandada
Küsimus:
Nimi: E-post:

Kogu pere külmetuse ravi

Külmade ilmade saabudes sagenevad ülemiste hingamisteede viirused ja nii väikseid kui suuri kimbutavad nohu, köha ja kurguvalu. 
Külmetus on inimestel kõige sagedasem haigus ja enamasti (ligikaudu 90%) põhjustatud viirustest. Viirus tungib nina ja kurgu rakkudesse ja paljuneb nendes organites kiiresti. Sümptomid ilmnevad 1-2 päeva peale haigestumist. Haige isik on eriti nakkusohtlik haiguse esimese kolme päeva jooksul. Lapsed on nakkusohtlikud isegi veel kauem. Gripiviirus levib tavaliselt aevastamisel või köhimisel vabanevate piiskadega ja saastunud käte abil. Käed saastuvad viirusega näiteks pihku köhimisel, aevastamisel või nuuskamisel.
Viirused levivad paremini jaheda ja kuiva õhuga. Niiske ilma korral muutuvad piisad raskeks ja vajuvad maha.
Külmetuse tunnused on: aevastamine ja nohu, valus kurk, köha, palavik, väsimus, lihas- ja peavalu. 
Oluline on varuda kodusesse apteeki ravimeid, mis aitavad viiruslike sümptomite ilmnemisel koheselt esmast ravi alustada. Kergemate sümptomitega võib proovida iseseisvalt kodus ravida. Kui nädalase raviga sümptomid ei ole muutunud või halvenevad, siis tuleks võtta ühendust perearstiga. Arsti poole tuleks pöörduda ka siis, kui väikelapsel esineb kõrge palavik või seisund ei parane kolme päeva jooksul. 
Enamasti kestavad viirused 1-2 nädalat, kuid nohu ja köha võivad püsida kauem. Siin aitavad enesetunnet parandada erinevad ravimid ja meetodid, millest järgnevalt juttu tuleb.