Meelespea

  • Loputage nina pidevalt mereveega (Nisita sprei)
  • Nuusake üks ninapool korraga
  • Manustage meresooladega salvi, eriti enne magamaminekut (Nisita salv)
  • Määrige rinnale eeterlikke õlisid sisaldavat salvi
Küsimus:
Nimi: E-post:

NOHU

Nohu põhjustajaks võivad olla külmetus, viirused või allergeenid. Viiruslikule nohule eelnevad tavaliselt peavalu ja väsimus ning võib esineda palavik. Nohu algab kipitustundega ninas, mis sagedasti ajab aevastama. Nina limaskest tursub. Lima on alguses vedel, hiljem muutub paksemaks. Täiskasvanutel võib nohu piirduda ainult tilkuva nina, ninakinnisuse ja lõhnade mittetundmisega, kuid imikutel põhjustavad viirused ka üldhaigestumist ja lisanduvad ka köha ning palavik ja isutus. Seega tuleks enne toitmist ninasõõrmeid puhastada. Imikutel on nina limaskest kohev ja ninakäigud kitsad. Ninas olev eritis valgub hingamisteedesse ning põhjustab läkastamist ja „kärisevat” hingamist. Paljud emad kardavad, et selline hingamine on kindlasti kopsupõletiku tunnus, kuid tegelikult tulevad need „hääled” ninaneelust ja kõrist ning kopsud on puhtad. Seega on lihtne nohu imiku jaoks tõsine haigus.
Pidevalt kollakas-rohelise eritisega nohu pole tõenäolisel viiruslik, vaid võib olla bakteriaalne ja mõningatel juhtudel vajada antibiootikumravi. Probleemi püsimisel pöördu perearstile.  
Kui ninakinnisus ja nohu püsivad pikka aega ning hingamisraskused on ka öösel ja kaasneb norskamine, tuleks pöörduda arsti poole, sest põhjuseks võivad olla adenoidid, mis võivad vajada kirurgilist eemaldamist. 
Nohu võib põhjustada väikelastele tihtipeale ka keskkõrvapõletikku ning lastel alates 4. eluaastast ja täiskasvanutel põskkoopapõletikku.
Õigeaegne nohu ravi alustamine aitab tüsistusi ära hoida.